Dzisiaj jest: Niedziela, 07 marca 2021 rok HomeMapa stronyKontakt


 

 

8.11.  Węzły transportowe

 

Integracja poszczególnych elementów systemu transportowego, umożliwiająca zmianę środka transportu, zapewniona jest na miejskich dworcach, parkingach i punktach przesiadko­wych. W tym zakresie szczególną rolę, także w zarządzaniu ruchem, pełnią zmodernizowane w ostatnim dziesięcioleciu dworce Śródka, Rataje, Górczyn i Port Lotniczy.

 

węzły transportowe

 

Wyraźnej poprawy warunków przesiadania, a zwłaszcza skrócenia czasu przesiadek wymagają: dworce przy stacjach kolejowych Poznań Główny, Garbary, Starołęka i Dębiec oraz dworzec miejski na Ogrodach. Ten ostatni może wymagać przeniesienia w inne miejsce. Odczuwalny jest brak dworca w północno – zachodniej części centrum i na Piątkowie przy pętli PST na Os. J. Sobieskiego.

Wszystkie wymienione dworce, ze względu na brak odpowiednich parkingów, słabo wypełniają rolę punktów przesiadkowych z samochodu indywidualnego na transport zbiorowy.

Oprócz przystanków PST, gdzie przystanki autobusowe świadomie zlokalizowano ponad peronami tramwajowymi, inne węzły przesiadkowe (np. wyposażone w 8 przystanków tramwajowych Rondo Starołęka) nie były projektowane i modernizowane z nastawieniem na maksymalne usprawnienie przesiadek, co skutkuje obniżaniem standardów podróży komunikacją zbiorową i utrudnia optymalizację układu linii.